Chociaż jeszcze przed narodzeniem dziecka czytamy tysiące poradników i wsłuchujemy się w porady ekspertów to praktyka nie jest już taka prosta.
Każdy z nas popełnia błędy, również w kwestii wychowania dzieci. Nikt nie jest doskonały, nie ma jednego przepisu na wychowanie. Maluch jest przecież osobną jednostką, z własnym charakterem, temperamentem, osobowością i chcąc wpoić mu pewne zasady i wartości musimy brać to pod uwagę.
Pamiętajmy, że każdy błąd wychowawczy będzie miał swoje konsekwencje. Co więcej, łatwiej wpajać te złe zasady czy postępować nieodpowiednio niż potem to naprawiać. Zastanówmy się więc, co robimy źle i starajmy się jak najszybciej to niwelować. Według psychologów, rodzice najczęściej powielają zasady wychowania, jakie zostały zastosowane wobec nich w dzieciństwie. Musimy wiedzieć, że nasi rodzice również nie byli idealni i może warto poszukać nowych, lepszych rozwiązań? Chwila refleksji w tym temacie z całą pewnością pozwoli nam na większy obiektywizm.
W pierwszej kolejności należałoby ustalić priorytety, zgodnie z którymi chcielibyśmy wychowywać dziecko i nie odstępować od tychże reguł. Dla dziecka tak ważna jest powtarzalność niektórych procesów i stabilizacja codzienności – to wtedy czuje się bezpiecznie, nawet gdy nakładane są pewne ograniczenia.
Każdy z rodziców czy codziennych opiekunów z całą pewnością powinien zwrócić swój uwagę na takie aspekty w wychowaniu własnego dziecka jak:
- nadopiekuńczość i wyręczanie dziecka w codziennych obowiązkach,
- system kar i nagród,
- rygor i posłuszeństwo,
- wyznaczanie granic w postępowaniu,
- konsekwencja i rezultaty postępowań,
- krytyka i chwalenie,
- oczekiwania wobec dziecka,
- panowanie nad emocjami.
To właśnie w tych schematach popełniamy najwięcej błędów. Musimy pamiętać, że to my jesteśmy dla dziecka największym autorytetem a wartości wpojone w dzieciństwie będą miały swoje odzwierciedlenie w jego dorosłym życiu.