goki instrumenty do muzyki

Jak muzyka rozwija dziecko?

Muzyka wpływa na nastrój i emocje. Nie ma też wątpliwości, że powinna być w naszym życiu zawsze. O zaletach muzykoterapii wypowiada się szereg specjalistów, a pedagodzy potwierdzają, że rozmaite dźwięki mają niebagatelny wpływ na rozwój małego człowieka. O tym, jak muzyka kształtuje osobowość ludzi, piszemy poniżej.

Muzyka zdaniem ekspertów

Od lat naukowcy badają wpływ muzyki na rozwój dzieci. Okazuje się, że ta ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Co więcej, usprawnia pamięć, koncentrację uwagi, uczy systematyczności, cierpliwości, ma też wpływ na wrażliwość, poczucie własnej wartości, kształtuje wyrażanie emocji.

Co ważne, muzyka wpływa na wszelkie obszary aktywności maluchów, zarówno te fizyczne, motoryczne, społeczne, jak i intelektualne. Czy wiesz, że już połowa dzieci w wieku 4 lat potrafi rozpoznawać melodie i dźwięki? To nieprawdopodobne, jak ogromne znaczenie muzyka ma dla procesów nauki oraz zapamiętywania i przyswajania nowej wiedzy.

Należy też wspomnieć o relaksacyjnym wpływie muzyki na codzienność maluchów. To dlatego pozytywki dołączane są do karuzel montowanych nad łóżeczkiem, bujaczków, wózków. Rodzicom zaleca się również puszczanie muzyki spokojnej, a najlepszy wpływ na rozwój mają odgłosy natury oraz muzyka klasyczna.

goki instrumenty muzyczne

Muzyka w zabawie

Już pierwsze zabawki dziecka zawierają element muzyczny. Przykładem może być niejedna zabawka goki, w tym podstawowa grzechotka. Okazuje się także, że muzyka to zabawa, która jednocześnie uczy. Kilkumiesięczne niemowlęta poznają świat oraz wszelkie zależności właśnie poprzez dźwięki, a ich ulubioną zabawką, po którą sięgają z zaciekawieniem, stają się miękkie, szeleszczące książeczki.

O pozytywnym wpływie muzyki na rozwój dzieci wiedzą też pedagodzy, dlatego podstawowy program przedszkolny zakłada obowiązkowe zajęcia rytmiczne. Wszystkie dzieci, które uczęszczają do przedszkola, przynajmniej raz w tygodniu mają zapewnione lekcje muzyczno ruchowe. W szkole zaś obowiązkowe są lekcje muzyki.

Muzyczne zabawki dla najmłodszych

Podstawowe dźwięki maluch poznaje już od pierwszych dni swojego życia. Potwierdzono również, że dziecko słyszy świat zewnętrzny jeszcze w lonie matki. Pierwsza muzyka jest zazwyczaj delikatna, kojąca, relaksacyjna, świetnie sprawdzają się na przykład odgłosy natury. Wielu rodziców decyduje się na zamontowanie pozytywki przy łóżeczku bądź kolorowej karuzeli, która dodatkowo gra.

Kilkumiesięczny bobas samodzielnie trzyma już grzechotkę, a dziecko, które stabilnie siedzi, może grać na cymbałkach, bębenku, małym pianinku. Wybór rozmaitych zabawek, które wydają dźwięki, oferuje między innymi Goki instrumenty muzyczne w ich ofercie są rzeczywiście najlepszej jakości, do tego cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

Mając już świadomość pozytywnego wpływu muzyki na rozwój dzieci, bierzmy ten aspekt pod uwagę, wybierając dobre zabawki dla swoich pociech. Pamiętajmy, że muzyka może być obecna już od pierwszych dni ich życia. Warto więc inwestować w pomysłowe pomoce dydaktyczne i to nie tylko muzyczne, np. wielkim powodzeniem cieszą się pomoce matematyczne i rozwojowe, np. zegar do nauki czasu dla dziecka – świetna sprawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *