Dziecko bez przemocy

Jak wychowywać dziecko bez przemocy?

Minęły już czasy, w których posłuszeństwo egzekwowano klapsami. 

Dzisiaj każde szturchnięcie, szarpanie czy wspomniany klaps w pupę uznawane są za dopuszczanie się przemocy fizycznej. Absolutnie, nie jest to dobra metoda wychowawcza a psychologowie zgodnie uznają, że „przemoc rodzi przemoc”. Bijąc dziecko uczymy je agresji więc nie oczekujmy, że będzie grzeczne.

Dzisiaj, dużo lepszą metodą na wartościowe wychowanie pociech jest relacja bliskości. Okazując miłość, szacunek, zainteresowanie i ciepło możemy zdziałać więcej. Udowodniono, że negatywne emocje tłumione są właśnie przez te pozytywne. Warto przy tym być konsekwentnym i wyznaczać jasne granice postępowania.

To rodzic jest wzorem do naśladowania, autorytetem. Prowadząc długie rozmowy, tłumacząc złe zachowanie zbudujemy silne poczucie wartości. Dużo lepsze są nagrody aniżeli kary, docenianie niż krytyka. To, w jaki sposób sami będziemy się zachowywać, wywrze ogromny wpływ na postepowanie dziecka i jego zachowanie zarówno teraz jak i w jego dorosłym życiu.

Bądźmy dla dziecka wzorcem, ale nie takim, którego ma się bać, ale takim, do którego można przyjść z każdym problemem. Spraw nie załatwia się siłą, ale dialogiem. To podstawa budowania pozytywnej relacji z dzieckiem. Z całą pewnością już wkrótce zobaczymy dobre efekty takiego wychowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *