alergolog warszawa

Najczęstsze alergeny pokarmowe uczulające dzieci

Czy wiesz, że nawet 8% dzieci wykazuje alergię pokarmową? Najczęściej uczula mleko krowie, owoce cytrusowe, jajka, ryby, warzywa, takie jak seler i pomidor. W większości przypadków alergia zależy od kwestii indywidualnych, raczej nie można tutaj mówić o dziedziczeniu. Inne może być też natężenie objawów alergii oraz same symptomy. Warto wiedzieć więcej, by rozpoznać alergię i źródło jej pochodzenia, bo tylko dzięki temu z codziennego menu udaje się wyeliminować pokarmy działające niekorzystnie na mały organizm. Należy też wziąć pod uwagę, że większość uczuleń pokarmowych mija samoistnie, kiedy dziecko rośnie. Alergolodzy rozpoznają uczulenie pokarmowe przede wszystkim u maluchów do 7 roku życia. Dzieci w wieku szkolnym o wiele rzadziej borykają się z alergiami.

Aby móc poznać zdanie eksperta, warto skonsultować się z medykiem o specjalizacji alergologicznej. Wystarczy w tym celu wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „alergolog warszawa”, by umówić się na wizytę. Pamiętajmy, że nie zawsze alergia wykazuje objawy, rodzice mogą nie mieć pojęcia o danego rodzaju nietolerancji pokarmowej dziecka.

Wizyta u specjalisty jest zawsze konieczna, kiedy u dziecka zauważa się zmiany skórne, sam maluch narzeka na częste bóle brzucha, nie ma apetytu lub ma kłopoty z wypróżnianiem się. Objawem alergicznym może być również katar czy problemy z funkcjonowaniem górnych dróg oddechowych. Uczulenie na pokarm może być wywołane w różnym czasie od spożycia – od kilku minut do kilku godzin po jedzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *