Jak wychowywać dziecko?

Wychowywanie dziecka – czy ciężkie jest to zajęcie?

Zdaniem psychologów, wychowanie dziecka nie jest sprawą trudną o ile ma się w tej kwestii odpowiednie podejście. 

Przede wszystkim nie należy traktować dziecka jak przedmiot, ale podmiot – z pełnym szacunkiem do jego poglądów, zainteresowań, osobowości i temperamentu.

Dobre wychowanie to również wyznaczanie norm i granic postępowania – jeśli od początku ustalimy priorytety i zasady, jakimi będziemy kierować się w rodzinnej codzienności to z całą pewnością wychowanie dziecka stanie się dużo łatwiejsze.

Traktujmy dziecko tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Bierzmy jednak pod uwagę jego brak samodzielności i dopiero co rozpoczęty etap życia w społeczeństwie. Edukujmy, rozmawiajmy, tłumaczmy. Niedopuszczalna jest natomiast przemoc psychiczna i fizyczna.

Pamiętajmy, że ukształtowanie człowieka nie jest sprawą prostą. Nie należy jednak żądać, by dziecko było chodzącą marionetką, wytworzoną na nasz wymarzony wzór. To indywidualna jednostka z własnym charakterem a naszym zadaniem jest jedynie wspomaganie jego rozwoju i funkcjonowania.

Jeśli uzmysłowimy sobie, że dziecko jest człowiekiem, istotą myślącą a my jesteśmy dla niego najważniejszym autorytetem to dużo prościej będzie nam dobrać takie metody wychowawcze, które będą pozytywnie wpływać na jego życie, zarówno te w dzieciństwie jak i w dorosłości.

Wychowanie dziecka wymaga od rodziców wiele trudu i wyrzeczeń. Nikt nie mówił, że będzie prosto i przyjemnie, ale jeśli przyjmiemy odpowiednią taktykę już na początku to proces wychowawczy będzie przebiegał dużo sprawniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *