Fakt, że to świecidełka najbardziej przyciągają uwagę małego dziecka.
Pianinka, których klawisze nie tylko świecą się w różnych kolorach, ale również przygrywają wesołe dźwięki wydają się być nader atrakcyjne. Nie inaczej jest z innymi, interaktywnymi zabawkami, od których uginają się sklepowe półki w supermarketach. Należy zadać sobie jedynie pytanie, czy rzeczywiście akurat takie gadżety są dla maluchów najlepsze? Okazuje się, że wcale nie.
Co mówią eksperci?
Zabawki nie powinny być „zabijaczem czasu”. To nie przedmiot, który podsuwamy dziecku, by mieć chwilę swobody. Oczywiście, zabawki drewniane nie straciły swojej pierwotnej funkcji i nadal mają dostarczać rozrywki i odprężać dziecko. Ich kolejną rolą jest jednak rozwój małych pociech. Zabawki mają przede wszystkim pobudzać wyobraźnię, wpływać na kreatywność, usprawniać wiele procesów, w tym motorykę ruchową, narząd mowy czy wzroku. Jeśli zabawka nie wymaga od dziecka nawet minimalnej aktywności, bo dostarcza mu samoistnie szereg bodźców, to zdecydowanie można uznać ją za mało przydatną. Jesteśmy pewni, że taki gadżet zostanie rzucony w kąt, bo po dokładnym zapoznaniu będzie po prostu nudny.
Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek?
Funkcja edukacyjna jest rzecz jasna jedną z najważniejszych, ale nie można powiedzieć, że jedyną. Zabawki mają być również bezpieczne. Chodzi tu o ich odpowiedni dobór, chociażby ze względu na wiek dziecka i stadium jego rozwoju. Ale nie tylko. Zabawka nie może posiadać żadnych małych ani ostrych elementów, nie może być przecież zagrożeniem dla malucha.
Aby potwierdzić dobrą jakość wyrobu, powinniśmy zwracać uwagę na załączone przy zabawkach etykiety. Producent powinien potwierdzać ją właściwymi certyfikatami. Powinien skazać skład surowca, z jakich zabawka została wykonana. Jeśli takich informacji nie dostarcza, to raczej powinniśmy z zakupu zrezygnować.
Niebezpieczny skład
Zagrożeniem są przede wszystkim zabawki plastikowe lub malowane toksycznymi farbami. Zawierają w swoim składzie ołów i ftalany, które są niebezpieczne dla zdrowia najmłodszych. Mogą wywoływać zatrucie organizmu i alergie.
Jakie zabawki wybierać?
Oczywiście te ekologiczne. Takie są produkowane i nadal cieszą się dużą popularnością. To przede wszystkim zabawki z naturalnego drewna. Powstają z jednej bryły, nie mają ostrych krawędzi i nie posiadają małych elementów. Najczęściej nie są nawet malowane a jeśli już, to tylko bezpieczną dla dzieci farbką.
Zabawki eko, np. drewniane klocki dla dzieci są też często wyrabiane ręczne, dzięki czemu są unikalne. Co ważne, pod każdym względem spełniają swoją funkcję. Są nie tylko bezpieczne dla użytkowników i całego środowiska, ale oprócz rozrywki wpływają też korzystnie na dziecko. Pobudzają wyobraźnię, nie dostarczają tak wielu bodźców, dzięki czemu dziecko samodzielnie musi zmobilizować się do zabawy.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej, ważnej zalecie. Zabawki wykonane z drewna są przecież niezwykle trwałe i mogą bawić się nimi całe pokolenia. Nie pękają, nie ulegają uszkodzeniom. To przeciwieństwo plastikowych bubli, które niszczą się już po jednokrotnym użyciu. Już wiecie, jaki gadżet do zabawy kupić maluchowi?