alergia pokarmowa

Ciąża — jak się do niej przygotować?

Nie ma wątpliwości, że ciąża to ten wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, ale chcąc zapewnić sobie optymalne zdrowie oraz odpowiedni rozwój płodu i narodzonego już dziecka, warto się do niej właściwie przygotować. Okazuje się, że każda przyszła mama powinna nie tylko wykonać podstawowe badania w zakresie funkcjonowania narządów intymnych, konieczne jest również o zadbanie układu pokarmowego, a przede wszystkim mikrobioty jelitowej. Nie bez powodu mówi się, że nasze zdrowie zaczyna się właśnie w jelitach.

Ciąża planowana — jakie badania wykonać?

Tylko zdrowy organizm może dać solidne podstawy w celu prawidłowego rozwoju płodu oraz budowania właściwych cech już po porodzie dziecka. Jeszcze przed zajściem w ciąży zaleca się, aby kobieta wykonała szereg badań. Przyda się USG jamy brzusznej oraz narządów rodnych, wskazane jest wykonanie cytologii oraz badań na pH pochwy. Standardem powinny być badania na mikrobiotę jelitową. Czy wiesz, że dziecko w okresie płodowym przejmuje cechy mikrobioty matki, a pierwsze bakterie przekazywane są podczas porodu siłami natury? Te z kolei mają ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w przyszłości.

Co zrobić, jeśli u ciężarnej występuje dysbioza jelitowa?

Ponieważ mikrobiota jelitowa noworodka jest zależna od mikrobioty jelitowej matki, wydaje się konieczne zadbanie o jej należytą równowagę. Dysbioza jelitowa to stan, w którym w mikrobiocie jelit występuje nadmiar bakterii patogennych oraz niedobór tych pożytecznych. Takie zaburzenia mogą zostać przekazane dziecku już w trakcie porodu naturalnego, a następnie na etapie jego karmienia piersią. To z kolei ma ogromny wpływ na jego zdrowie w przyszłości. Jak rozpoznawana jest dysbioza jelitowa? Objawy nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania, dlatego najlepiej wykonać badanie. Jeszcze przed zajściem w ciążę można zadbać o eliminację zaburzeń mikrobioty poprzez odpowiednią probiotykoterapię. Co więcej, przydaje się właściwa dieta eliminacyjna. Co jeść, aby zwalczyć zaburzenia mikrobioty jelitowej? Najlepiej kiszonki, które budują pożyteczne bakterie i eliminują te patogenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *