bakterie

Co może być powodem bólu brzucha i biegunki u mojego dziecka?

Kał jest informacją o zdrowiu dziecka. Dlatego, w momencie kiedy w organizmie niemowlaka czy małego dziecka dzieje się coś nie tak, najczęściej jednym z pierwszych objawów (oprócz płaczu) są problemy z wypróżnianiem. Mogą to być przede wszystkim bóle brzucha, biegunki, ale też zaparcia. W kontekście zdrowia dziecka, najgroźniejszymi problemami z wypróżnianiem wydają się być biegunki. Przy dużym ich natężeniu i objętości/obfitości może dojść do odwodnienia oraz innych konsekwencji zagrażających zdrowiu. Oddawanie luźnego stolca kilka razy w ciągu doby przez kilka dni na przemian ze standardowymi wypróżnieniami może być objawem nawracającej biegunki. Badanie mikrobioty jelitowej może być wówczas pomocnym narzędziem na drodze do zdrowia. Dzieciom towarzyszą również bóle brzucha o nieznanej etiologii pojawiające się niekiedy nagle. Dolegliwość objawiająca się często, bez wyraźnej przyczyny wymaga szczegółowej diagnostyki jak w przypadku nawracającej biegunki. Badanie kału w takich objawach zazwyczaj w pierwszej kolejności sprawdza obecność pasożytów i patogenów jelitowych. W przypadku zakażenia mówimy o objawach biegunki ostrej, która trwa zwykle krócej niż 7 dni i zazwyczaj związana jest z zatruciem pokarmowym lub infekcją. Bardzo często objawom infekcji towarzyszą silne bóle brzucha, które u małego dziecka najczęściej sygnalizowane są płaczem.

Bóle brzucha-przyczyny

U małego dziecka czy niemowlaka ból brzucha może być wywołany niekiedy złą dietą, nietolerancjami pokarmowymi lub zwykłymi problemami trawiennymi. Warto wykonać, w przypadku częstego bólu brzucha, badanie mikrobioty jelitowej. Już u najmłodszych dysbioza jelitowa może doprowadzać do zwiększonej podatności przewodu pokarmowego na niektóre składniki pokarmowe przez co wpływa na ich tolerancję. Przy częstym bólu brzucha, badanie w kierunku nietolerancji pokarmowych u dziecka również będzie pomocne.

Biegunka jakie badania?

Przyczyny biegunek mogą być bardzo różne. Najczęściej biegunka u dziecka oraz dorosłego pojawia się w następstwie infekcji przewodu pokarmowego. Biegunka z odwodnieniem i gorączką, biegunka z krwią, biegunka po podróżach zagranicznych, przewlekła biegunka (trwająca ponad 2 tygodnie) może świadczyć o zakażeniu patogenami jelitowymi. W przypadku nawracającej biegunki badaniem odpowiednim będzie diagnostyka markerów jelitowych, np. kalprotektyny. Jeśli u dziecka często występują biegunki, badanie mikrobioty jelitowej również jest dobrym krokiem w uzupełnieniu diagnostyki. W przypadku nawracających biegunek i nawracających bólów brzucha badaniem odpowiednim będzie w pierwszej kolejności wykluczenie czynników infekcyjnych, a następnie chorób zapalnych jelit. Warto wspomnieć, że właściwa diagnostyka nawracających biegunekbadanie kału ma szczególnie ważną rolę profilaktyczną, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, ze względu na duże ryzyko zdrowotne jakie niesie infekcja pokarmowa. Biegunki, bóle brzucha-jak leczyć? Przede wszystkim z pomocą odpowiedniej diagnostyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *