scenariusz zajęć w przedszkolu

Jak nauczyć przedszkolaka podstaw programowania?

Wiek dziecięcy to wiek, w którym jesteśmy najbardziej chłonni na wiedzę. Dlatego coraz więcej przedszkoli i rodziców stawia na zabawki i edukacyjne gry dla dzieci, które mają rozwijać pożądane przez rynek pracy umiejętności. Niesamowicie popularne jest teraz uczenie dzieci w przedszkolach…programowania! Nie polega to oczywiście nad tym, że dzieci siedzą przed komputerem. Polega to raczej na tym, że dzieci uczą się zasad pomagających w późniejszym wieku na zrozumienie bardzo abstrakcyjnych pojęć programistycznych. Poniżej przedstawiamy to, w jaki sposób nauczyć dzieci w przedszkolu podstaw programowania.

Bee boty

Bee boty to specjalne roboty w kształcie pszczółek, które chodzą i wydają dźwięki.

Animatorzy obsługujący bee boty mają gotowy scenariusz zajęć w przedszkolu, który został zaprojektowany przez specjalistów pedagogiki i informatyki, oraz specjalne maty, po których mogę poruszać się robociki. Dzięki takie zabawce przedszkolaki uczą się logicznego myślenia, przyczynowości i ćwiczą różne komendy. Jest to też idealne ćwiczenie na rozpoznawanie kierunków. Robot może zapamiętać nawet do 40 poleceń, co pozwala na wcześniejsze zaprojektowanie drogi przez przedszkolaków, a następnie sprawdzenie jej na macie z przeszkodami.

Lego WeDo i Mindstorms

Zabawki do nauki programowania oferowane przez Lego są naprawdę skuteczne. W każdym zestawie klocków znajduje się silniczek, który można zaprogramować za pomocą specjalnego programu w komputerze. Wystarczy podłączyć robota z klocków z silniczkiem do komputera i dziecko może wgrać program składający się z podstawowych komend programistycznych (na przykład, dostępna jest pętla, komendy warunkowe). Gdy dziecko podrośnie i będzie mogło już programować, to łatwiej będzie mu zrozumieć abstrakcyjne pojęcia i ciąg logiczno-przyczynowy, który jest niezbędny w konstruowaniu kodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *