Dziecko a praca

Wychowywanie dziecka a praca

Pogodzenie roli matki oraz rzetelnego pracownika to dla niejednej kobiety ogromne wyzwanie. 

Najciężej mają te, których dzieci są małe – częste choroby, nadmiar domowych obowiązków sprawia, że nie każda daje radę dźwigać ten ciężar. Co więcej, niejednokrotne to sami pracodawcy bądź współpracownicy dają odczuć kobiecie, że kolejne zwolnienie jest delikatnie rzecz ujmując nie na miejscu a ona jako pracownik ma zawsze wykazywać pełen profesjonalizm.

Z psychologicznego punktu widzenia, konflikt ról pomiędzy tą zawodową a prywatną odczuwają nie tylko matki, ale wszyscy pracownicy. Prawdą jest jednak, że to kobiety odczuwają go mocniej. Pamiętajmy jednak, że dla wielu pracodawców to właśnie matki są najlepszymi pracownikami – dbają o firmę i zawodowe obowiązki, są odpowiedzialne, opanowane, asertywne, potrafią pracować pod presją czasu i stresu, umieją zawalczyć o „swoje”. To cechy, które naprawdę cenione. Poza tym, to właśnie kobietom mającym dzieci najbardziej zależy na pracy – muszą przecież utrzymać rodzinę na odpowiednim poziomie lub chociażby dokładać do domowego budżetu. Większość mam stara się również o swój zawodowy rozwój, nie chce, by przylgnęła do nich łatka „kury domowej”. Dokształcają się chociażby ze względu na możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości.

Praca przy dzieckuKobiety, które martwią się jednak, iż pracując zaniedbują dziecko, proponujemy elastyczny czas pracy bądź w miarę możliwości chociażby pracę dorywczą w domu. Warto robić coś tylko dla siebie, nie zamykać się w „czterech ścianach”. Pamiętajmy, że szczęśliwa i spełniona mama to równie szczęśliwe dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *