Jak wychowywać dziecko?

Wychowywanie dziecka – czy ciężkie jest to zajęcie?

Zdaniem psychologów, wychowanie dziecka nie jest sprawą trudną o ile ma się w tej kwestii odpowiednie podejście. 

Przede wszystkim nie należy traktować dziecka jak przedmiot, ale podmiot – z pełnym szacunkiem do jego poglądów, zainteresowań, osobowości i temperamentu.

Dobre wychowanie to również wyznaczanie norm i granic postępowania – jeśli od początku ustalimy priorytety i zasady, jakimi będziemy kierować się w rodzinnej codzienności to z całą pewnością wychowanie dziecka stanie się dużo łatwiejsze.

Traktujmy dziecko tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Bierzmy jednak pod uwagę jego brak samodzielności i dopiero co rozpoczęty etap życia w społeczeństwie. Edukujmy, rozmawiajmy, tłumaczmy. Niedopuszczalna jest natomiast przemoc psychiczna i fizyczna.

Pamiętajmy, że ukształtowanie człowieka nie jest sprawą prostą. Nie należy jednak żądać, by dziecko było chodzącą marionetką, wytworzoną na nasz wymarzony wzór. To indywidualna jednostka z własnym charakterem a naszym zadaniem jest jedynie wspomaganie jego rozwoju i funkcjonowania.

Jeśli uzmysłowimy sobie, że dziecko jest człowiekiem, istotą myślącą a my jesteśmy dla niego najważniejszym autorytetem to dużo prościej będzie nam dobrać takie metody wychowawcze, które będą pozytywnie wpływać na jego życie, zarówno te w dzieciństwie jak i w dorosłości.

Wychowanie dziecka wymaga od rodziców wiele trudu i wyrzeczeń. Nikt nie mówił, że będzie prosto i przyjemnie, ale jeśli przyjmiemy odpowiednią taktykę już na początku to proces wychowawczy będzie przebiegał dużo sprawniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *